Ako se odlučite na putovanje u Bruxelles, od svojih prijatelja i poznanika nerijetko ćete čuti pitanje 'Što ćeš ondje?' ili jednostavnu konstataciju 'Ma tamo nemaš što za vidjeti, ne gubi vrijeme'. No predrasude su tu da bi bile srušene, a budući da me putna karta već čekala u džepu, bilo je krajnje vrijeme da nakon francuske prijestolnice izvidim ovaj, kako ga vole nazivati, Pariz u malom, i otkrijem krije li se tu nešto više od gusto koncentrirane međunarodne ekonomije i politike.

Sama tranzicija iz bučnog i napučenog Pariza, koji vam u kratkih nekoliko dana izdiktira vrlo brz tempo kretanja, i više je no očita. Bruxelles, grad bitno mirnijeg pulsa (i prilično promjenjivog vremena), opušta sva vaša osjetila nakon hektičnog Pariza, a opet iznenađuje na niz drugih načina. Budući da je većina privremenih stanovnika Bruxellesa ondje vezana uz posao, tijekom dana ćete moći nesmetano šetati njegovim alejama i do u detalj istraživati sve posebnosti ovog lijepog grada.

Moj prvi susret s Bruxellesom obilježila je slavna avenija Louise (Louizalaan po nizozemski), koja se proteže na gotovo tri kilometra i važi za ultimativnu shopping destinaciju, na kojoj su nanizane brojne trgovine, robne kuće, uredi i predstavništva i, naravno, pokoja čokolaterija.

Otkako je izgrađena i posvećena najstarijoj kćeri nekadašnjeg belgijskog kralja Leopolda II., Louise-Marie-Amelie, prošla su gotovo dva stoljeća, a otada do danas, ova je monumentalna avenija, urešena drvoredima kestena, zaživjela u modernom ruhu i postala domom mnogih cool brandova.

Osobno bih izdvojila francuski Sandro, Zadig et Voltaire i Maje, zatim COS, koji predstavlja skupocjeniju i profinjeniju varijantu H&M-a, i naposljetku jedan od mojih favorita, Urban Outfitters, za koji komotno mogu reći da je pravi hipsterski raj. U ovom concept storeu može se pronaći sve od igle do lokomotive, a osim trendy i cool odjeće i modnih dodataka, možda vas zainteresiraju i priručnici 'Kako postati hipster' ili 'Kako ostati reper'.

I dok na Louisi možete obaviti cjenovno podnošljiv shopping, na njoj okomitoj šetnici, Boulevard de Waterloo, očekuje vas prava mala dizajnerska meka. Na ovom bulevaru glamur živi od kraja 19. stoljeća, kada su se ondje okupljali viši slojevi društva, sastajući se u obližnjim kavanama, čajanama i restoranima. S vremenom su ovdje svoj dom pronašli luksuzni butici i kina, no arhitektura bulevara, koja počiva na delikatnoj ravnoteži neo-rokokoa, neoklasicizma i neorenesanse, još uvijek je netaknuta i očuvana (pogotovo ako zanemarimo 30-katnicu hotela Hilton koja narušava ovu harmoniju).

Kao što je nekoć okupljao same bogataše, ovaj bulevar i danas privlači imućne goste, koji ovdje moju kupovati ekskluzivnu modu s potpisom Armanija, Burberryja, Chanela, Guccija, Louis Vuittona i mnogih drugih dizajnerskih šampiona današnjice.

San o naoko mirnoj bruxelleskoj atmosferi uspješno će vam rasplinuti dolazak u samu gradsku jezgru, koja je prava turistička atrakcija. Srce Bruxellesa prožeto je trgovima i međusobno isprepletenim uličicama, na kojima je uvijek prisutno znatiželjno mnoštvo.

Ovaj pitoreskni centar poziva vas da šećete njime satima, zadovoljite svoju potrebu za šećerom u jednoj od njegovih slastičarnica ili odmarate u nekom od okolnih barova uz hladni napitak. Posebno je čaroban u večernjim satima ljetnih mjeseci, kada se na glavnom trgu Grand Place, koji je na listi UNESCO-ve svjetske kulturne baštine, okupljaju mladi i ondje jednostavno sjede i druže se.

Kada ste ovdje, nipošto nemojte propustiti posjet nekoj od pivnica, jer pive su nacionalni ponos ove zemlje. U kartama pića nižu se stranice i stranice najraznovrsnijih piva, u kojima biste mogli uživati tjednima. Meni omiljeno bilo je Barbar pivo s medom, kao i njihov poznati Kriek od trešnje, a svakako vrijedi probati i Tripel Karmeliet, Faro, Duchesse De Bourgogne, Duvel, Orval i Blanche, i to po osobnoj preporuci naše divne domaćice.

Jednu odličnu pivnicu naći ćete odmah uz Manneken Pisa, brončanu fontanu golog dječaka, koja je postala simbol grada, odnosno simbol suživota francuske i flamanske zajednice u Bruxellesu. Postoji nekoliko legendi vezanih uz Petit Juliena, koje datiraju još iz 12. stoljeća naovamo, a jedna od njih govori o dječačiću koji urinira kako bi spasio grad od neprijatelja. Ova fontana djelo je Jeromea Duquesnoya iz 1619., a danas malog manekena nerijetko presvlače u kostime, koji su čak dobili i svoj muzej na glavnome trgu.

Kada se radi o gastronomskim užicima koji se ne propuštaju u Brusselsu, tada je to definitivno njihov vafl. Ovom slasticom pohvalit će se i mnoge druge europske metropole, no moram priznati da nisam probala pravi vafl dok nisam kušala onaj bruxelleski.

Ovaj desert relativno je jeftin i moći ćete ga kupiti od prodavača u simboličnim, malim žutim kombijima. Za 1 euro dobit ćete topli i slatki zalogaj s hrskavom koricom, a ako vafl potražite u turističkim zonama, on će najčešće biti 'začinjen' voćem, čokoladom i šlagom - praksa za koju će lokalni slastičari rado reći da nije autentična.

Dok su Francuzi nadareni za pekarske proizvode, zanimljivo je da ćete u Bruxellesu rijetko gdje naići na pekarnu, ali zato su slastice njihova domena. Čokolade, praline i keksi, samo su neke od delicija poznatih bruxelleskih proizvođača Neuhaus, Leonidas i Godiva. Tu je, dakako, i pomfrit, a pržene krumpiriće moći ćete pojesti s nogu ili sjesti i biti posluženi njima u kombinaciji s dagnjama - specijalitet koji se ovdje jede u svim restoranima.

Kao što možete pročitati u većini alternativnih vodiča, najbolje i najpovoljnije se jede i pije čim se maknete iz samog centra grada (iako ćete ondje teško odoljeti slatkim iskušenjima). Stoga slobodno skrenite sa strogo zadanog puta i dopustite si da se izgubite u nekoj od okolnih uličica.

Ondje vas čekaju male taverne i restorani koji će vam na prvi pogled možda djelovati pomalo neugledno, no ako im pružite priliku, mogli biste otkriti da ista ta mjesta iznutra skrivaju preslatke male terase, na kojima se uglavnom susreće lokalno stanovništvo. Ako ne tražite neke vrhunske restorane, svakako isprobajte njihove tostirane sendviče - neće vam biti žao niti jednog potrošenog centa.

Jedna od odličnih stvari u Bruxellesu je poznati Hop On - Hop Off bus, koji vam omogućuje da istražite grad iz nešto drugačije perspektive i da 'potegnete' do onih stanica do kojih pješke možda ne biste došli. Famozni Atomium, koji je uživo još ogromniji nego što djeluje na slikama, atrakcija je koju se mora vidjeti, a na ovaj način razgledat ćete i kraljevsku palaču, baziliku, europske institucije i genijalnu četvrt Saint-Géry, u kojoj će sigurno uživati svi zaljubljenici u modu.

Ovaj nevjerojatno kreativni dizajnerski blok posljednjih je godina spontano okupio mnoga zvučna imena modne avangarde - Ann Demeulemeester, Driesa Van Notena, Christophea Coppensa, Martina Margielu i druge 'poznate anonimce', kao što su Aleksandra Paszkowska i Marina Yee.

O Bruxellesu bi se, kao i o Parizu, mogle ispisati još mnoge kartice teksta, no nadam se da sam vas barem djelomično, riječima i slikom, uspjela uvjeriti kako ovaj grad nije tek jedna od onih dosadnih i nezanimljivih usputnih točaka, već destinacija koja je uistinu vrijedna posjeta, bilo u povijesnom, kulturnom, modnom ili nekom drugom smislu, i u koju se jednoga dana svakako isplati vratiti.
H.B.
Photo: Instagram, Petar Tanta
Objavljeno: 04.09.2013. u 13:32