PUTOVANJA

Ljepotu Marakeša morate doživjeti!

Omiljena destinacija čiju ljepotu nećete moći zaboraviti
Marakeš je u posljednjih nekoliko godina postao izrazito popularna destinacija. Zahvaljujući odličnoj klimi, životopisnoj kulturi i nadasve kul lokacijama koji oduzimaju dah, mnogi se odlučuju upravo ovdje provesti svoj godišnji odmor, a jedna takva je i Petra Rožman koja nam je otkrila detaljan pregled njenog putovanja u Marakeš. Gdje odsjesti, što obavezno vidjeti i bez čega ne smijete otići, donosimo u nastavku.

Teško je opisati Marakeš nekome tko ga nije vidio. Taj grad nisu samo ulice, trgovi, vrtovi i znamenitosti, on je doživljaj za sebe. On je odbljesak lampi na noćnoj tržnici, mekoća pod prstima upravo kupljene pašmine, miris iz tek otklopljenog tajina, mirisna para iz šalice svježe napravljenog čaja od mente, zvuk poziva na molitvu… Kao što ga je teško opisati, teško je i predvidjeti sve što vas ondje očekuje. Kad smo iz mirnog hotela krenuli u prvu šetnju gradom, odvezli su nas na najuzbudljivije mjesto u Marakešu – trg Jemaa el Fna.



Iz širokih urednih avenija ukrašenih palmama stigli smo u centar grada u kojem nas je prvo zaprepastio kaotičan promet. Pod time ne mislim samo na neočekivanu brzinu i gužvu motocikala, automobila i kombija. U ludu strku uključena su sva moguća vozila koja možete zamisliti i prijevozna sredstva za koja dotad nisam ni znala da postoje. Kočije s konjima, konji koji vuku prikolice, kombiji s tri kotača, peteročlana obitelj na malom mopedu, razna nedefinirana vozila... Prizor je izgledao kao da su, na sve na što su mogli, stavili kotač i privezali konja ili dodali motor. No taj zanimljivi kaos djeluje nekako uhodano, iako svi trube, viču, domahuju, a opet, sve funkcionira. Čak i sva ta prometna gungula nije bila dovoljan uvod u ono što nas je dočekalo na trgu. Mnoštvo štandova, prodavači hrane i suvenira, krotitelji zmija, ulični zabavljači, tradicionalni vodonosci, kokoši i pijetlovi… svi u potrazi za nešto turističkog novca, svi nešto nude i prodaju, svi nešto rade i trude se.



Na trg smo došli u idealno doba dana, kasno popodne, tako da smo ga doživjeli okupanog ružičastim zrakama sunca na zalasku, promatrajući kako se od uzbudljivog i užurbanog mjesta pretvara u zahuktali metež. Trg Jemaa el Fna ne samo da živi noću, tada je i najljepši. Kako mrak smanjuje vidljivost, tako atmosfera na trgu budi druga osjetila. Marokanska glazba postaje glasnija, miris ulične hrane jače se osjeća, pozivi prodavača sve su glasniji, plesovi gnaoua plesača žustriji, a njihovi instrumenti krakachs, nalik na metalne kastanjete najednom ubrzaju.



Šetali smo tako trgom uz čašu svježe iscijeđene naranče u jednoj ruci i slanim i slatkim orašastim plodovima u drugoj, upijajući magiju mjesta. Doživljaj nije bio potpun dok nismo sjeli u kafić s terasom na krovu jedne od zgrada koje okružuju trg. Pogled iz ptičje perspektive na obasjani, užareni trg zaista je nevjerojatan. Zrakom se vijori dim i para iz raznih posuda, ljudi u šarenoj odjeći kupuju, šeću, razgovaraju, druže se...

Gušti za nepce

Mirisi i arome koji su se miješali u zraku, otvorili su nam apetit pa smo se uputili prema spletu ulica dalje od trga, na večeru u tradicionalnom marokanskom restoranu Dar Essalam. Restoran se nalazi u autentičnoj palači iz 17. stoljeća, a uređen je na način tradicionalne islamske umjetnosti. Tijekom večere ugođaj su stvarali marokanski svirači, a zabavio nas je i nastup plesačice sa svijećnjacima na glavi te trbušne plesačice.



Ono što mi se u Marakešu posebno svidjelo, a kasnije sam vidjela da je tako u cijelom Maroku, je običaj da se goste odmah po dolasku počasti zelenim i crnim začinjenim maslinama koje su pomalo pikantne i slatkaste. Za predjelo smo dobivali ukusne punjene trokutiće od prženog hrskavog tijesta (poput onog za savijače), većinom servirane po tri komada – punjene sirom, povrćem i mesom te poslužene s umakom od mente i jogurta. Kao što je običaj u Maroku, glavna su jela najčešće pripremljena u tajinu – keramičkoj posudi koja se sastoji od dva dijela – donji dio nalik je na veliki tanjur, a poklopac je stožastog oblika s okruglim otvorom na vrhu. Tako pripremljena jela vrlo su sočna i ukusna. Najčešće kombinacije su meso (piletina, janjetina ili govedina) s povrćem (mrkva, luk, paprika) i raznim dodacima, ovisno o vrsti mesa – limun, masline, suhe šljive, bademi, datulje... Tajin se poslužuje kao samostalno jelo, uz dodatak odličnog kus-kusa s povrćem i slanutkom.



Mirisna raskoš – Jardin MaJorelle

Jardin Majorelle predivan je botanički vrt koji je osmislio i oblikovao francuski slikar Jacques Majorelle. Počeo je raditi na vrtovima 1924. godine, a 1948. oni su otvoreni za javnost. Nakon prometne nesreće 1962., Jacques se vraća u Francusku gdje je nedugo nakon toga i preminuo. Jacques Majorelle smatra se jednim od najvažnijih skupljača biljaka svoga doba, a u mističnim Majorelle vrtovima sada mogu uživati svi posjetitelji, proučavajući bogato raslinje, različito cvijeće, biljne vrste sa svih pet kontinenata i diveći se svakojakim oblicima i formama, istovremeno osluškujući ptičji pjev i žubor fontana. Kod osmišljavanja i uređenja vrtova slikar je često koristio posebnu nijansu kobaltnoplave boje koja je po njemu nazvana majorelle plava. Od godine 1980. botanički vrt bio je u vlasništvu poznatog modnog kreatora Yves-Saint Laurenta i Pierrea Bergéa, a nakon kreatorove smrti njegov je pepeo razasut unutar vrta, gdje mu je podignut i spomenik.



Majorelle vrtovi opuštajuće su i spokojno mjesto puno smirujućeg zelenila, urednih šetnica s klupicama na koje možete sjesti i uživati u raskošnoj vegetaciji oko vas. U sklopu vrtova od 2011. godine nalazi se Berberski muzej, zanimljivo mjesto u kojem se mogu vidjeti različiti predmeti koje su upotrebljavala domorodačka plemena sjeverne Afrike. Osobito su zanimljive razne rukotvorine i odjeća, a poseban dojam ostavlja ostakljena prostorija s ogledalima u kojima se poput zvjezdanog neba reflektiraju sitne lampice. U tom romantičnom okruženju izložen je prelijep, pompozan i raskošan nakit.



Za one koji vole ugodna i mirnija mjesta idealno odredište su vrtovi Menara. Almohadi su ovdje u 14. stoljeću sagradili graciozni ljetni paviljon čiji se obrisi reflektiraju u svjetlucavoj vodi umjetnog jezera, okruženog prostranim vrtovima zasađenima maslinovim drvećem. Jezero služi kao rezervoar za navodnjavanje nasada maslina, a opremljeno je 700 godina starim hidrauličnim sustavom koji skuplja vodu s planina i dovodi je kroz 30 kilometara duge cijevi.



Dodirni pa kupi – Medina Souk


Arapske tržnice, tzv. soukovi, obično nisu najlakša mjesta za snalaženje, a souk u Marakešu, iako organiziran i podijeljen po različitim djelatnostima, dojmio me se poput nepreglednog i beskonačnog labirinta. Zasigurno postoji način da se lakše snađete u uskim uličicama prepunim privlačnih sitnica, no mene bi, poput lančane reakcije, svaki put kad bih se odmaknula od nekog štanda ili trgovine, privuklo nešto drugo, pa bih se znatiželjno uputila još dalje i dalje, i tako unedogled. Ponuda je iznimno bogata i privlačna; tu se mogu pronaći mirisni začini, kožni predmeti, tepisi, keramika, bakreno posuđe, nakit i drugi ukrasi... Posebno mi se svidio šareni berberski nakit i meki, raznobojni šalovi. Glavno pravilo kupovine svi znaju – cjenkanje, cjenkanje i još malo cjenkanja.



Osluškivanje poziva na molitvu – Džamija Koutoubia

Gradnja ove veličanstvene džamije započela je 1150. godine, a za njezin završetak bilo je potrebno čak 40 godina. Zbog svog jednostavnog dizajna, sofisticiranih ukrasa i savršenih proporcija, smatra se jednim od najljepših spomenika u zemljama Magreba, a poslužila je i kao model za izgradnju dviju sestrinskih džamija – Giraldu džamije u Sevilli i Hassan Towera u Rabatu. Minaret visok 77 metara može se vidjeti s udaljenosti od 25 kilometara, a noću kada se osvijetli, smatra se gradskim "duhovnim svjetionikom". Zvuci poziva na molitvu predstavljaju svečani trenutak čak i za nemuslimane. Lijepo je vidjeti vjernike koji se pobožno mole i dijele svoje misli u razgovoru s Bogom, ma gdje se u tom trenutku nalazili.Marakeš ne vole samo turisti; većina Marokanaca kojima ovaj grad nije dom, ističu ga kao najdraže mjesto u svojoj zemlji. Marakeš je i grad legendi, inspiracija umjetnicima, bogatstvo kulture, živopisnih festivala, galerija, palača i zabavnog noćnog života… Iako se ponekad čini previše kaotičan, njegove mirne oaze pružaju savršenu ravnotežu metežu na ulicama i trgovima. Ipak, kad odete iz Marakeša svi doživljaji zbog kojih ste se ponekad osjećali uznemireno, brzo će vam početi nedostajati.



Što kupiti?

Nigdje nisam vidjela tako iznimno lijepo tradicionalno uređene prostore kao u Marakešu, stoga je idealan suvenir nešto čime ćete ukrasiti i svoj interijer. Posebno su lijepa razna ogledala s okvirima od raznobojnih mozaika, lampe i svijećnjaci, manji i veći tepisi te ukrasne jastučnice. Vrlo je popularan i nakit pa pokušajte naći nešto originalno i posebno.



Gdje odsjesti?

Svakako jedan od najljepših hotela na svijetu, La Sultana Marrakech nalazi se u srcu grada, samo nekoliko minuta šetnje udaljen od kraljevskih palača, muzeja i soukova. Sastoji se od pet riada (tradicionalnih marokanskih kuća sa središnjim unutarnjim vrtom ili dvorištem) s 28 soba i apartmana od kojih je svaki uređen prema posebnoj temi te odiše drugačijom atmosferom. Krase ih antikni namještaj, slike i razne druge umjetnine te oslikani i izrezbareni stropovi i zidovi. Hotel ima zadivljujuću krovnu terasu s panoramskim pogledom na džamija Koutoubia i snijegom prekrivene vrhove gorja Atlas, solarij, lounge bar, sjenicu, sobu za masaže na otvorenom, sobu za sastanak, knjižnicu, boutique, spa, teretanu, vanjski grijani bazen…U restoranu poslužuju tradicionalnu marokansku kuhinju pa se može isprobati janjeći kus-kus sa sedam povrća ili domaći pačji foie gras. Poželite li naučiti tajne popularne marokanske kuhinje i kod kuće pripremiti neka od mnogih ukusnih jela, hotel svako jutro nudi tečaj kuhanja. Sultana Spa ima dva vrhunska hammama, jacuzzi, saunu, kozmetički i frizerski salon…



Međunarodni sajam turizma PLACE2GO, najveći turistički sajam u Hrvatskoj ove se godine održava osmi put. Dosad se etablirao kao festival koji slavi putovanja i njihov blagotvorni utjecaj na tijelo i um putnika i onih koji će to tek postati. Posjetitelji imaju priliku upoznati se s brojnim svjetskim destinacijama, ostvariti popuste na putovanja, osvojiti brojne nagrade te iz prve ruke čuti iskustva brojnih svjetskih putnika. Bio on udaljen nekoliko sati vožnje ili dva dana leta, svoj PLACE2GO svatko može otkriti na sajmu koji će se održati od 15. do 17. ožujka u Areni Zagreb. Prvi dan rezerviran je samo za akreditirane poslovne posjetitelje, a dodatne informacije saznajte na službenoj stranici.
Tekst: Petra Rožman
Foto: Petra Rožman, Tomislav Srdar, Unsplash
Objavljeno: 16.02.2019. u 00:00

IZ RUBRIKE

vrh stranice
p p