PUTOVANJA

Tajland kroz objektiv Vesne Blašković

Putopis zbog kojeg ćete poželjeti biti ondje!

Kada mi je poznanik, zaljubljen u Tajland, prije jedno 6, 7 godina zaneseno pričao o zemlji u kojoj vam se svi smiješe, plaže su najljepše na svijetu, a na ulici možete kupiti sve - od igle do lokomotive - iste me sekunde zainteresirao. Energija s kojom je govorio o zemlji udaljenoj od nas u najboljem slučaju barem 14 sati leta, bila je jednostavno zarazna.

Kažu da svatko tko doživi Tajland, bez sumnje mu se vraća. Kako je to samo velika istina! Ove sam godine imala sreću peti put posjetiti tu prekrasnu zemlju u kojoj su sve boje, mirisi i okusi na stotu potenciju. Za fotke s Tajlanda vam ne treba Photoshop. Savršeni se prizori izmjenjuju na svakom koraku.

Kako u Tajland idem sa svojom boljom polovicom negdje za vrijeme naše zime (tada je tamo špica sezone, tj. suho razdoblje) napuniti baterije, naša je destinacija uvijek poluotok Phuket i obavezno na povratku par dana Bangkok.

Iako poluotok, do Phuketa se dolazi avionom jer let od Bangkoka traje oko sat vremena i nije skup. Sam Phuket velik je otprilike kao naša Istra i nudi apsolutno sve. Od mira i tišine, netaknutih plaža, nacionalnih parkova s prirodom koja oduzima dah, do 24-satne zabave u Patongu, prema kojemu je Zrče mala beba. Na njegovim ulicama pozivaju vas na sve moguće vrste zabave, od klubova sa živom svirkom, preko strip barova do popularnih ping-pong showa (bit ćemo pristojni i ostaviti vas da guglate). Žene, muškarci, ladyboysi (transvestiti koji su često toliko lijepi da se kao žena osjećate manje žena od njih), Tajlanđanke, Ruskinje - ma, ima svega.

Prostitucija je u Tajlandu nelegalna, ali je se tolerira. Tako bismo najkraće mogli opisati situaciju, koja svoje korijene vuče od Vijetnamskog rata, za vrijeme kojega su američki vojnici dolazili u Tajland na 'odmor'.

Vrlo su čest prizor na ulicama mlade djevojke sa zapadnjacima svih dobi. Jednom kada se naviknete na sliku starčića za kojega se pitate kako uopće stoji na nogama i mlade prekrasne djevojke, shvatit ćete da je to tamo jednostavno normalno. 

Što se tiče plaža, posjetila sam ih do sad desetak i ove posljednje koje sam obišla su savršene. Kristalno čisto more, fini bjelkast pijesak, toliko čisto da ćete bez problema skupiti školjke veličine šake - savršenstvo. Imate osjećaj kao da ste prvi čovjek koji je ondje kročio. 

Plaže uz hotele su ipak nešto komercijalnije, ali i dalje vrlo, vrlo čiste i iz perspektive Jadrana - gotovo netaknute. 

A kada vam dosadi ležanje na plaži, vrijeme je za Bangkok. Jedan od najpoznatijih gradova na svijetu, koji zajedno s okolicom broji čak 16 milijuna ljudi, nešto je neopisivo. 

U njemu ćete u jednoj ulici doslovce vidjeti sve - bogataše kakve mi u Europi nemamo, ladyboya ili njegovu žensku kolegicu koji pecaju sljedećeg klijenta, prodavača voća na biciklu, Indijca koji će vas pokušati odvesti u svoj dućan da bi vam skrojio 'Armani odijelo', talijanski restoran u kojemu ćete jesti bolju pizzu nego u Rimu, ženice koje vas pozivaju na izvrsnu masažu stopala, a sve to ukrašeno mirisima hrane sa štandova na svakom koraku i zvukova ulaznih vrata lanca Seven Eleven, kojih samo u Bangkoku ima preko 3500... Scene se nižu u nedogled. 

Za one koji prvi put dolaze u Bangkok, svakako preporučam da obiđu Kraljevsku palaču. Malo je izvan ruke i morat ćete kombinirati skytrain i prijevoz brodom, ali doista vrijedi. Ležeći zlatni buda od nekoliko desetaka metara, nešto je što morate doživjeti.

Tu je i vikend market Chatuchak, jedan od najvećih bazara na svijetu gdje možete kupiti SVE. Od kopija poznatih marki, odjeće tajlandskih dizajnera, ručno oslikanog kineskog porculana, suvenira, ono što vam treba i ono što vam ne treba - sve ima Chatuchak. Ima više od 2000 trgovina i štandova i nema šanse da se snađete. Moj savjet je da si nabavite kartu Nancy Chandler, koja je jedina pohvatala konce tog paralelnog svemira i da obavezno kupite ono što vam se svidi - odmah! Jer pitanje je hoćete li taj dućan ponovno uspjeti naći. Cijene su stvarno prihvatljive (T-shirt od 15-ak kuna, suveniri od nekoliko kuna), a cjenkanje je obavezno i očekuje se od vas. Nije agresivno kao primjerice u Turskoj, vrlo je pristojno, ali to je jedini način da nešto kupite na bazaru ili ulici. 

I dok je odjeća tajlandske proizvodne vrlo jeftina (usput, nisam u životu imala kvalitetnije i bolje pamučne majice nego kupljene za 20-ak kuna u Tajlandu), strana dizajnerska odjeća i accessoires je puno skuplji nego u Europi. Pokušajte odoljeti svim tim Chanelima, Hermesima, Louis Vuittonima, Dolce & Gabbani, Valentinu i ostaloj prvoj dizajnerskoj ligi u nekom od skupljih shopping centara u Bangkoku. Ne jednom su mi oči ispale u Paragonu ili Gaysornu, najluksuznijim shopping centrima u gradu. 

No, to ne znači da je Bangkok skup. Troškovi smještaja, hrane, izlazaka su generalno povoljniji nego u Europi. Ako si ovdje možete priuštiti dobar hotel s četiri zvijezdice, tamo ciljajte na one s pet.  

Smještaj potražite u Sukhumvitu, modernijem, zapadnjački orijentiranom dijelu grada, ali opet toliko različitom od svega nama poznatom, kroz koji prolazi skytrain, jedini brzi način gibanja gradom. Kada mi netko kaže da je u Zagrebu zapeo u prometnoj gužvi, ne mogu se ne sjetiti kada smo jednom upali u takav traffic jam da se dva sata nismo pomakli više od 100 metara. I to je Bangkok. 

U njemu nema veze je li dan ili noć, nedjelja ili ponedjeljak, ama baš uvijek ljudi ima na ulicama, a bez obzira na njegovu veličinu, osjećate se sigurno i - naravno - već razmišljate o svom idućem posjetu. 

Još dvije, tri o Tajlandu...

Valuta - Baht - za 100 eura trenutačno se dobije 4350 bahta (tečaj inače dosta varira, kada sam prvi put bila, za 100 eura se dobilo 5200, a preklani samo 3900 bahta).

Kada putovati - od prosinca do travnja kada je suho razdoblje, ostale mjesece pada kiša i vlaga je velika, temperature su cijele godine od cca 27 do 32)

Vremenska razlika - plus 5, odnosno 6 sati od nas, Tajlanđani ne pomiču sat 

Što jesti - tajlandsku hranu (slobodno i na štandovima, zdrastveno su ispravni i često kontrolirani, iako tako možda ne izgledaju), talijansku hranu (vlasnici i chefovi Talijani)

Čime se zasladiti - svježim voćem sa štandova - mjerica ananasa (cijeli) - 5, 6 kuna

Prijevoz Bangkokom - za duže relacije sky train, kraće taksi ili tuk-tuk (ali doista kratke, osim ako se ne želite nadisati smoga jer niste htjeli platiti koju kunu više)

Radno vrijeme shopping centara - od 10 (neki čak i 11) do 22 sata

Cijena masaža - foot masaža/60 minuta - od 40 kn u Bangkoku do 80 kn na Phuketu (tamo je sve skuplje)

 

Vesna Blašković, glavna urednica Super Mile

photos: privatni album

 

Objavljeno: 31.12.2013. u 13:17

IZ RUBRIKE

vrh stranice
p p